آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

فرصتی که انتخابات کانادا ایجاد کرد 2 عقرب|آبان 1394

 

در انتخابات مجلس کانادا حزب لیبرال به رهبری «جستین ترودو» پیروز شد و با این پیروزی، به سلطۀ ده سالۀ حزب محافظه‌کار این کشور پایان داد. حزب لیبرال به پشتیبانی از گوناگونی فرهنگی و تنوع هویت‌ها در کانادا مشهور است و در قبال پناهجویان و مهاجران از سیاست درهای باز حمایت می‌کند. به همین دلیل بود که این حزب در فهرست نامزدانش برای انتخابات مجلس، نام‌های آن عده از شهروندان کانادایی را نیز گنجانده بود که در خارج از این کشور به دنیا آمده اند.

راه‌یابی مریم منصف عضو حزب لیبرال کانادا، در شبکه‌های اجتماعی در افغانستان بیش از هر جنبۀ دیگر انتخابات کانادا بازتاب داشت. رسانه‌های افغانستان نیز خبر راه‌یابی بانو منصف به مجلس کانادا را پوشش دادند. مریم منصف در افغانستان به دنیا آمده و در کودکی با خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کرده است. راه‌یابی مریم منصف و شماری از شهروندان ایرانی‌تبار کانادایی به مجلس آن کشور، به وضوح پرده از سیاست باز حزب لیبرال کانادا در قبال مهاجرت برمی‌دارد.

حزب لیبرال یا سوسیال‌دموکرات؟

حزب لیبرال کانادا در واقع حزب سوسیال‌دموکرات است. اعضای این حزب علاوه بر دمکراسی و ارزش‌های لیبرال، به عدالت اجتماعی هم باور دارند. آنان برخلاف حزب محافظه‌کار که حامی سرسخت اقتصاد بازار آزاد و تنظیم بازار با «دست‌های نامریی» است، به عدالت اقتصادی تاکید می‌کند و می‌خواهد به گونه‌یی در اقتصاد سیاست‌گذاری کند که اقشار آسیب‌پذیر جامعه نیز از آن سود ببرند. عدالت اقتصادی در کنار بازار آزاد، شعار اصلی این حزب است. در مرام‌نامۀ انتخاباتی این حزب آمده است که لیبرال‌ها تلاش می‌کنند تا مالیۀ شهروندانی را که درآمدی کمتر دارند، به حداقل برسانند؛ ولی از سرمایه‌داران و صاحبان کارخانه‌های بزرگ مالیات بیشتری دریافت کنند. 


سیاست خارجی

حزب لیبرال کانادا، حامی دیپلوماسی و سیاست گفت‌وگو برای حل معضلات جهانی است و به فرستادن نیرو به نقاط بحرانی دنیا مخالف است. رهبران حزب لیبرال کانادا از جمله جستین ترودو نخست‌وزیر این کشور، در پیکارهای انتخاباتی به رأی‌دهنده‌گان وعده داده اند که ارتش کانادا دیگر در هیچ عملیات نظامی خارج از مرزهای این کشور شرکت نخواهد کرد. حزب لیبرال کانادا اعلام کرده است که از ایتلاف جهانی ضد داعش خارج می‌شود و دیگر جنگنده‌های کانادایی بر فراز قلمرو خلافت خودخواندۀ ابوبکر البغدادی عملیات نمی‌کنند. نخست‌وزیر منتخب کانادا می‌گوید که به جای بمباران داعش، این کشور برنامه‌هایی را برای توانمندسازی ارتش عراق طراحی و اجرا می‌کند.

در افغانستان نیز این حزب چنین سیاستی را دنبال می‌کند. در مورد افغانستان، سیاست حزب لیبرال کانادا با سیاست دولت آمریکا تفاوت چندانی ندارد. حکومت آیندۀ کانادا در چوکات سازمان ناتو تلاش خواهد کرد تا از نیروهای امنیتی افغانستان بیشتر حمایت کند. حزب لیبرال کانادا در آینده به احتمال قوی از تلاش‌های کابل برای مذاکره با طالبان نیز حمایت خواهد کرد. حزب لیبرال کانادا، چندین سال پیش اعلام کرده بود که جنگ افغانستان راه حلی سیاسی دارد. این حزب تلاش برای مذاکره با طالبان را پیشنهاد کرده بود. در حال حاضر نظرات حزب لیبرال کانادا مقبولیتی جهانی دارد؛ به این دلیل که جامعۀ جهانی از لزوم یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ افغانستان سخن می‌گوید. روشن است که دریافت راه حل سیاسی زمانی ممکن است که پاکستان سران طالبان را به میز مذاکره حاضر کند و شرایطی را به وجود آورد که طالبان دیگر نتوانند بجنگند. روشن نیست که حکومت حزب لیبرال کانادا، چه روشی را برای وادارسازی پاکستان به همکاری با روند گفت‌وگوهای صلح در پیش خواهد گرفت. حضور مریم منصف در مجلس کانادا فرصت خوبی را در اختیار دستگاه دیپلوماسی افغانستان قرار داده است.

فرصت بی‌نظیر دستگاه دیپلوماسی افغانستان

دستگاه دیپلوماسی افغانستان باید با مریم منصف در تماس باشد و بکوشد به وسیلۀ وی بر سیاست‌های کانادا در قبال افغانستان اثر بگذارد. یکی از عوامل موفقیت دیپلوماسی پاکستان، لابی‌گری‌های سیاست‌مداران پاکستانی‌تبار غربی است. پاکستانی‌تبارهایی که به مجلس‌های کشورهای غربی راه می‌یابند، با دستگاه دیپلوماسی پاکستان همکاری می‌کنند. همین جستین ترودو، در جریان پیکارهای انتخاباتی چندین‌بار به مسجد پاکستانی‌تبارهای کانادایی رفت. لباس محلی آنان را پوشید و با آنان عکس یادگاری گرفت. این نشانۀ موفقیت سیاست نفوذگذاری پاکستان در کانادا است. پاکستان از طریق پاکستانی‌تبارهای کانادایی بر مراجع گوناگون کانادا، از جمله احزاب سیاسی آن کشور نفوذگذاری می‌کند. این نفوذگذاری منافع اسلام‌آباد را در سیاست‌گذاری‌های دولت کانادا در قبال پاکستان، به نحوی تضمین می‌کند.

حال وقت آن رسیده است که دستگاه دیپلوماسی افغانستان نیز فعال شود و از طریق مریم منصف و دیگر چهره‌های تأثیرگذار کانادایی که در افغانستان به دنیا آمده اند، در کانادا نفوذگذاری کند. سفارت‌های افغانستان نباید بیش از این پاتوق فرزندان و بسته‌گان خانواده‌گی رهبران سیاسی باشد. این سفارت‌خانه‌ها باید در راستای منافع کشور فعال شوند و از هر فرصتی در جهت منافع افغانستان استفاده‌یی بهینه کنند.